Märtsis jõustunud eriolukord ja maailmas kehtiv segane aeg sunnib paljud meist keerulisse situatsiooni ja loomulikult ei ole ka fotograafid selle eest kaitstud. Keelatud on kõik avalikud üritused, suurte rahvagruppide kogunemised, kontserdid ja peod. Ka inimeste omavaheline kokkupuude on limiteeritud 2+2 reegli järgi. Mida see siis õigupoolest tähendab? Pole kontserdipilte, pole ürituste pilte, fotosessioonid on limiteeritud ja komplitseeritud? Mida siis üks fotograaf teha saab? Õigupoolest – suurt midagi. Samas on kõik kunstiinimesed küllaltki andekad ja enamasti suudavad nad ka kõige kehvemast olukorrast võtta parimat. Olgem ausad – meile on jäänud veel loodus. Kõik, mis roheline ja tärkab. Kõik, mis on õues. Seal, kus pole teisi inimesi.

Peaaegu ihuüksinda Viru rabas

Praegune Covid-paanika pani mind aga mõtlema paikade peale, kus inimesed enam ei käi. Võib-olla on nad nendest paigust välja kihutatud. Võib-olla on nad seal kunagi elanud, kuid ühel või teisel põhjusel on nad eneselegi teadmata viimast korda selle majaukse sulgenud ja mitte kunagi enam naasnud.

Istuja poolt hüljatud ja ajahambast puretud toolikene. Tea, millal keegi tema peal viimati istus? Kes see oli?

Täpselt samuti on esemete ja asjadega. Nad olid kunagi kellelegi tarvilikud, kuid ühel hetkel kasutati neid viimast korda ja nii jäid nad maailmasse üksinda, hüljatuna. Ehk on kuskil lamp või elektripistik, kus oli kord elekter ja ühel hetkel kadus säde tema seest igaveseks.

Kord oli siin valgus, soojus ja sära

Nii rändasin ma koos oma ustava sõbraga mööda Eestimaad ringi ja püüdsin kaadrisse just selliseid asju, mis on jäänud ühel või teisel põhjusel hüljatuks. Ära sai käidud pea igas Eesti otsas – Harjumaa, Paldiski, Pärnu, Viljandi jne.

Ehkki tema kandja on maha jäetud, elab muusika igavest elu

Hea lugeja, vaata neid pilte ja lase oma mõttel rännata. Mõtle, millisest ajast on need kohad ja esemed pärit, mõtle, kuidas need esemed kunagi kellegi kodus tarvilikud olid. Ehkki nüüdseks roostes, katki, räämas, tolmused ja hüljatud – nendel asjadel on oma lugu. Ma loodan südamest, et ma suutsin selle loo väärikalt fotodele jäädvustada.

Jalgpalli MM-i värskeim ohver?

Praegusel ajal oleks kombeks soovida, ja ehk mitte ainult suusoojaks, olge terved!