Tekstide, fotode ja muude materjalide kopeerimine on omaniku loata keelatud. Kui soovid mõnda fotot või materjali kasutada, siis palun võta ühendust.

10 näpunäidet pulmafotograafiast

Vaieldamatult kõige populaarsem, kõige vastutusrikkam, kõige tulusam ja kõige rõõmsam fotograafiaharu on pulmafotograafia. Pikki aastaid suhtusin ma pulmade pildistamisse tohutu aukartuse ja ettevaatusega – võiks öelda et ma suisa vältisin selliseid võimalusi. Kõige suuremat hirmu ja ettevaatlikkust põhjustas ehk teadmine, et see on pildistamine, kus ei ole võimalik mitte midagi parata. Igaks kaadriks on üksainus võimalus. Pruutpaari esimene suudlus abielupaarina juhtub ainult ühe korra. Sõrmuste vahetamine juhtub ainult ühe korra. Esimene tants on ainult ühe korra.
Need on pildid, mis on vaja jäädvustada esimesel korral ja laitmatult. Tol hetkel vastutab fotograaf fakti eest, et pruutpaaril oleks aastakümneteks mälestus nende elu kõige tähtsamast päevast. Seedigem seda fakti. Paarkümmend aastat. Nende elu tähtsaim päev.

Lõpuks sain minagi aga oma hirmust üle ja piisava ettevalmistusega ei kujunenud pulmade pildistamine kuigi suureks probleemiks. Meeles tuleb pidada vaid seda, et mitte kunagi ei tohi suhtuda ühegisse fotosessiooni kergekäeliselt ega pealiskaudselt. Eriti tõsi on see aga pulmade puhul. Kordan veel kolmandatki korda – see on kellegi elu tähtsaim päev ja fotograafi töö tagab sellele perele mälestused aastakümneteks.

Parima tulemuse saavutamiseks tasuks jälgida neid (ja veel paljusid muid) näpunäiteid:

10. Fototehnika kvaliteet ja lisavõimalused muudavad paljutki. Päris tõsiselt.

Üheksal juhul kümnest olen mina just see inimene, kes innustab kõiki pildistama, hoolimata sellest, milline tehnika neil käepärast on. Mobiiltelefonid, 15 aasta vanused algtaseme peegelkaamerad, seebikarbid – vahet pole. Ägedaid ja lummavaid tulemus saab absoluutselt iga pildimasinaga. Üheks erandiks on pulmad. Põhjuseks just nimelt eelmainitud vastutus. Pulmade puhul on – minu tagasihoidliku arvamuse kohaselt – suisa kohustuslik omada kaamerat, mis salvestab üheaegselt kahele mälukaardile. Sellisel juhul on päev päästetud isegi siis, kui ühte mälukaarti tabab rike. Samuti on vaja pulmas teha ära väga olulised pildid, sõltumata valguse kvaliteedist, valguse hulgast ja ümbruskonnast. Seepärast tasub pulma minna ainult kõige valgusjõulisema tehnikaga.

9. Lisavarustust ei ole kunagi liiga palju.
Pulmade pildistamine venib tihti mitmekümnete tundide pikkuseks. See tähendab seda, et sul peab olema, mitu, mitu täislaetud akut, terve peotäis tühje mälukaarte, lademetes akupatareisid välklampidele. Samuti on täiesti vältimatu, et fotokotis peab olema tagavarakaamera. Pildistamine ei saa ära jääda selle tõttu, et sinu kaamera läheb rikki, kukub maha, saab märjaks vms. Tuleb haarata kotist järgmine kaamera ja vooluga kaasa minna – põhikaamera pärast pisaraid valada võib hiljem.

8. Harjuta.

Kui vähegi võimalik, tasuks pulmade pildistamist eelnevalt harjutada. Leia omale mentor, kes on nõus sind mõnda pulma kaasa võtma ja sulle näpunäiteid jagama. Sel viisil saad sa kõige ehedama kogemuse, samas ei pea sa õppimise ja harjutamise ajal vastutama kellegi ilusate mälestuste eest. Boonuseks on see, et kui sinu pildid on piisavalt tasemel, saad sa hoopis panustada mälestuste loomisesse.

7. Eeltöö on hea tulemuse alus.

Enne pildistamist on ülimalt oluline teada päevaplaani, peopaiga suurust, valgustust, külaliste arvu, võimalikke takistusi. Kindlasti tasub kontrollida ilmateadet, samas tuleb valmistuda igaks ilmaks. Kui vähegi võimalik, tuleks peopaika eelnevalt vaatamas käia, samuti tuleks kasuks, kui vaatad valmis mõned looduslähedased kohad, kus oleks võimalik erinevaid ilupilte teha. Seda nimekirja võiks jätkata ilmselt lõputult. Lühidalt kokku võttes – raske õppustel, kerge lahingus!

6. Leia oma koht pulmamelus.

See on koht, kus tuleb ümbritsevat keskkonda ja hetkeolustikku kriitiliselt hinnata. See näpunäide peab paiga igat suursündmust pildistades, kuid eriti oluline on see just pulmas. Sa pead kindel olema, et sa positsioneerid end nii, et tagada parimad võimalikud kaadrid. Samas pead sa arvestama sellega, et pulmakülalised on tulnud vaatama pruutpaari ühise elu algust – nad ei taha vaadata sinu kukalt, sinu selga ja massiivset objektiivitoru nende nina all. Leia kuldne kesktee, et saada parimad kaadrid nii, et sa pulmakülalistel jalus pole ja tseremooniat ei takista.

5. Haara kontroll.

Iroonilisel kombel läheb see eelmise näpunäitega täielikult vastuollu. Pulmade pildistamisel on tihtilugu vaja haarata kontroll, et saada kätte vajalikud kaadrid. Teavita kõva häälega, kui on õige aeg grupifotot teha. Juhenda ja positsioneeri inimesi nii, et neile langev valgus oleks õige ja pildistamiseks soodne. Sobita kokku inimesi, kellest sul ühist fotot veel ei ole. Palu inimestel klaase tõsta, pruutpaari emmata, pruutpaari ümber vaba ruumi jätta jne. Jällegi on edu võtmeks leida kuldne kesktee – leia õige moment oma kaadreid püüda. Mõistagi ei ole võimalik hakata külalisi ringi kamandama sel hetkel, kui pruutpaar oma abieluvandeid annab või esimest tantsu jagab.

4. Eelnev suhtlus kliiendiga.

See näpunäide peab paika mõistagi kõikide fotosessioonide puhul, kuid eriti vitaalne on see pulmas. Fotograafi ülesanne on pakkuda kliendile laitmatud, veatud ja kõiki ootusi ületavad fotod. Pulmade planeerimine on kibekiire aeg, kuid sellest hoolimata tuleb leida see hetk, et klient ja fotograaf saaksid võimalikult täpselt läbi arutada kliendi soovid, erisoovid, ootused, võimalused ja palved. Iga pulm on erinev, iga klient on erinev ja igal kliendil võib olla erinev nägemus sellest, mida võiks kõige rohkem pildistada, millised võiksid olla ilupildid, millisesse ajagraafikusse tuleb end mahutada jne. Mida vähem üllatusi pildistamise käigus, seda parem.

3. Tunne oma tehnikat.

Ehkki see peaks olema täiesti iseenesestmõistetav, väärib see näpunäide siiski üle toonitamist. Pulmafotograaf peab tundma oma tehnikat sajaprotsendiliselt, läbi ja lõhki. See võib kõlada küll dramaatiliselt, kuid reaalsus on see, et osad momendid pulmas tekivad ja kaovad nii kiirelt, et sa pead õigeid otsuseid vastu võtma mõne sekundi jooksul. Milline objektiiv? Millisest suunast langeb valgus? Milline säri, milline ISO, milline ava? Lisaks otsuste vastuvõtmisele pead sa suutma selle paari sekundi jooksul vajadusel vahetada objektiivi ja muuta kaamera seadeid, samal ajal muutes iseenda positsiooni, samas häirimata pulmamelu. Oma fototehnika käsitsemine peaks tulema sama loomulikult kui oma jäsemete liigutamine või hingamine.

2. Kaalu mitmekesi pildistamist.

Olenevalt pulma suurusest tasub kaaluda partneri kaasamist. Kahekesti pildistades on tulemuseks oluliselt rohkem pilte, oluliselt vähem maha magatud momente ja suurem võimalus tabada üldist meeleolu. Samuti on sel juhul võimalik jagada fototehnikat, teineteise vigasid “katta” ja tööülesandeid jaotada. Sel ajal, kui üks piltnik tegeleb pruutpaari ilupiltidega saab teine jäädvustada peo üldmelu, külaliste saabumist, tegeleda mälukaartide ümber salvestamisega, abistada valgustuse sättimisega jne. Kaks pead on ikka kaks pead.