Tekstide, fotode ja muude materjalide kopeerimine on omaniku loata keelatud. Kui soovid mõnda fotot või materjali kasutada, siis palun võta ühendust.

Kuidas kujuneb fotograafi tunnihind?

Aastatepikkuse pildistamise jooksul on mul mõnel korral juhtunud, et keegi küsib hinnakirja nähes üllatunult: “MILLEST ometi selline hind?”
Kuna igale inimesele seda pikka juttu iga kord ümber jutustada on tüütu, otsustasin ma kirja panna, millised faktorid teenuse hinna kujundavad.

 

Alustagem esmasest – fotograaf on kogenud professional, kes oskab oma ametit. Head fotograafid on aastaid põhitöö kõrvalt, oma vabast ajast seda kunsti õppinud. Olgu selleks õpinguks fotograafia alane eriala või hoopis omal käel katsetamine ja õppimine. See inimene on oma alal pädev ja juba see on midagi väärt.

Seejärel fototehnika. Kogenud professionaali fotovarustus maksab tuhandeid ja tuhandeid eurosid. Elukutseliste pildiseppade varustuse hinnad on küllaltki rasvased viiekohalised numbrid. Kogu see tehnika on meie enda poolt sent-sendi haaval teenitud, säästetud ja investeeritud. Lisaks sellele, et fotovarustus tuleb soetada, tuleb seda regulaarselt hooldada, vahel remontida või iganenud tehnikat uuema vastu vahetada.

Eeltöö ja järeltöötlus. Kui sa palkad fotograafi 60 minutiliseks fotosessiooniks, siis võib tunduda, nagu sessiooni hind võrduks fotograafi tunnipalgaga. Päris nii see tegelikult ei ole – ehkki sessioon kestis 60 minutit tuleb arvestada sellega, et fotograaf on eelnevalt pildistamise asukoha üle vaadanud. Seejärel sõidab ta pildistamise päeval uuesti toimumiskohta. 60 minutit pildistamist. Tagasisõit. Seejärel piltide selekteerimine ja ülevaatus. Järeltöötlus igale fotole eraldi (~10 minutit ühe foto kohta). Fotode salvestamine, järelkontroll, üleslaadimine pilveteenusesse, kliendiga kontakteerumine… Ja järsku ongi saanud 60 minutilisest fotosessioonist pea kaheksatunnine tööpäev.

Nagu ülal mainitud, siis fotograaf sõidab pildistamise toimumiskohta – ka sadade kilomeetrite kaugusele – oma autoga. Auto vajab kütust, õli, ülevaatust, kindlustust, auto amortiseerub.

Kui fotograaf jõuab stuudiosse/kontorisse/koju, istub ta oma võimeka arvuti taha, et järeltöötlust läbi viia. Järeltöötluseks on tal ilmselt päris mitu arvutiprogrammi, mis maksavad väga palju raha. Osade programmide kuulitsentsid ulatuvad kuni 80 euroni.
Kui järeltöötlus on tehtud, laeb ajaga kaasas käiv fotograaf pildid pilveteenusesse, et klient saaks need ühe liigutusega endale arvutisse/nutiseadmesse salvestada. Pilveteenus aga maksab igakuiselt raha ja tihtipeale pole seegi soodne summa. Samuti maksab fotograaf iga kuu oma veebilehe kuutasu, domeenitasu, kodulehe haldustasu, rääkimata kodulehe loomisest. Samuti on pädeval fotograafil taskus visiitkaart – ka nende tellimine maksab raha.

Kui viitsiks, siis ilmselt saaks veel teist sama palju asju kirja, aga ehk saab sellega üldmulje selgeks. Kui sa selle teksti läbi lugesid ja kulud läbi seedisid, kas sa arvad, et fotograafide teenus on liialt ületasustatud?