Tekstide, fotode ja muude materjalide kopeerimine on omaniku loata keelatud. Kui soovid mõnda fotot või materjali kasutada, siis palun võta ühendust.

Kuidas teha paremaid pilte juba täna?

See on üks peamiseid fotograafia alaseid küsimusi, mida minu käest küsitakse. Kuidas teha paremaid fotosid? Mis on heade, ilusate ja visuaalselt meeldivate fotode saladus? Mis on see salajane koostisosa?
Tegelikult sellist salajast koostisosa polegi. Pildistamine, nagu iga muu tegevus, on protsess. Hulk samme, mida tuleb õigel ajal, õiges järjekorras ja õiges koguses teha, et saavutada soovitud tulemus. Täpselt nagu kokk peab järgima retsepti, et luua maitsev toit. Täpselt, nagu ehitaja peab järgima ehitusplaani, et ehitada kindel ja korralik maja.
“Olgu, kõik on küll hea ja ilus, aga mis need sammud on? Mida ma reaalselt tegema pean?” küsitakse selle peale.
Okei – siin on üks väike nimekiri. Täida iga punkt selles nimekirjas ja ma luban sulle, et tulemus on kordades parem, kui sinu senised fotod.

 1. Tunne oma kaamerat.
  See käsk on läbi käinud kahest-kolmest erinevast postitusest ja ma ei väsi seda kordamast. Tunne oma tehnikat. Loe läbi manuaalid, otsi internetist erinevate seadmete tähendusi, kuidas neid kasutada ja millal neid kasutada. Vii end kurssi sellega, mida su fotoaparaat suudab.
 2. Pildista võimalikult manuaalselt.
  Kõige kiirem moodus algtasemelt välja astuda on see, kui unustad ära “Auto” seade fotoaparaadil. Täismanuaalselt pildistamine võib olla esmapilgul vägagi keeruline ülesanne, kuid on ka vahepealsed variandid – näiteks Aperture priority ja shutter priority. Hoides kaamerat Aperture priority seades, saad sa ise valida objektiivi ava suurust ja ISO, kaamera aga arvutab sinu eest paraja katiku kiiruse. Nii saad sa paari sõrmeliigutusega keerata ava võimalikult laiaks ja saavutada võimsa bokeh’i, keerata ava kitsamaks, et saavutada suuremat teravussügavust jne.
 3. Tee omale selgeks, millist fotot sa pildistad.
  Enne, kui sa päästikule vajutad, mõtle hoolikalt läbi, millist fotot sa pildistad. Kujuta seda fotot oma vaimusilmas ette. Kas sellel fotol on siidiselt sujuv bokeh? Milline tonaalsus sellel fotol on? Külma valgusega karge foto või hoopis soojalt kuldne suvepilt? Kas valgus langeb fotole vasakult või paremalt? Kuhu oleks võimalik jätta ilusad varjud, et anda fotole kontrasti ja sügavust? Kas sul on vaja valgust juurde? Või hoopis valgust varjutada? Milline saab olema selle foto järeltöötlus ja mida tuleb pildistades selleks ära teha, et see järeltöötlus võimalikult efektne oleks?
 4. Kompositsioon.
  Üks tähtsamaid elemente fotol – kompositsioon ehk pildistatava objekti asukoht tausta, foto raamide ja kõige ümbritseva suhtes. Kas foto oleks ilusam, kui fotol on ainult üks lilleõis või terve bukett? Kui sa pildistad tervet buketti, kas kogu bukett on fookuses või tuleks keerata ava võimalikult laiaks ja tuua esile vaid üks õis? Kas heinamaal kasvavat mooni võiks pildistada ülalt alla, otsevaates või hoopis alt üles? Ilma päästikut vajutamata, heida pilk kaamerasse ja testi erinevad nurgad läbi – nii leiad ilma üleliigse klõpsimiseta selle õige nurga, millele keskenduda
 5. Foto sisu.
  Mõistagi on hea foto jaoks vaja head sisu. Enne pildistamist mõtle hoolikalt järgi, kas pildistatav ese, asi, inimene või maastik on just see, mida sina ise tahaksid kellegi tehtud fotol näha? Kas see foto on huvitav? Kas see räägib mingi loo, näitab tavapäratut vaatenurka, omab mingit emotsiooni? Sa võid kasutada absoluutselt igat trikki, kõiki kompositsioone, loetamatul hulgal järeltöötlust, aga igav sisu on igav sisu. Pildista huvitavalt!
 6. Järeltöötlus.
  Teisalt võttes – su foto sisu võib olla lummav, kompositsioon filigraanne, teravussügavus ideaalselt paigas ja tehniliselt igati laitmatu, kuid seda kõike on vaja esile tõsta. Inimsilm on hulga teravam ja tundlikum, kui fotoaparaat, sestap tuleb fotol teha järeltöötluse käigus teatud muudatusi, et anda ekraanil edasi sama tunne ja õhkkond, mida sa pildistamise hetkel ise nägid.
 7. Ole iseenda kõige karmim kriitik.
  Ehkki tihti tundub vastupidi, ei tee ka kõige paremad fotograafid alati suurepäraseid pilte. Tegelikkus on see, et terve päeva kestvalt fotorännakult võid sa tagasi tulla näiteks tuhande fotoga. Kui mitu neist on aga laitmatud? Esinduslikud? Mõned üksikud, kui sedagi. Ära karda keskpäraseid fotosid kõrvale heita ja püüelda ainult parimate suunas. Ole iseenda filter, iseenda kriitik. Praagi kehvemad fotod välja, et leida need kõige õigemad, kõige paremad. Vali tuhandest fotost välja sada parimat. Nüüd vali nendest sajast kümme parimat. Ja nendest kümnest vali neli või viis. Need neli-viis fotot on sinu Crème de la Crème. Kõik minu fotod siin lehel on läbinud täpselt samasuguse praakimisprotsessi ja kriitikasõela. Ära rahuldu keskpärasega. Loeb kvaliteet, mitte kvantiteet.

Lühidalt kokku võttes – mõtle oma foto läbi, tunne oma kaamerat piisavalt, et see visioon ellu viia. Seejärel vali tehtud kaadrite hulgast parim, töötle ta maitsekalt ja vajaduse piires ära ja ma võin kihla vedada, et sa oled oma fotoga rahul rohkem, kui kunagi varem.