Tekstide, fotode ja muude materjalide kopeerimine on omaniku loata keelatud. Kui soovid mõnda fotot või materjali kasutada, siis palun võta ühendust.

Matkaradade TOP10

Et soojad ilmad ja kevad on vaid kiviviske kaugusel, proovivad nii fotograafid kui muidu seiklejad ja looduse austajad leida huvitavaid ja kauneid kohti, kus oma akusid laadida. Tänu Koroonaviirusele on meelelahutusasutused suletud, seega kutsun ma teid kõiki üles viibima rohkem looduses. Sestap olen ma koostanud oma isiklike eelistuste järgi edetabeli matkaradadest, kus ma seni käinud olen. Milline neist on Sinu lemmik?

10)Keila-Joa pargi matkarada

See kolme kilomeetri pikkune matkarada on hea algus alustavale matkasellile. Maastik on seal väga ilus ja pildistada on palju – mitu erinevat silda, küngastest üles-alla looklevad trepid, õitsevad sinililled ja ülased, vee sees plagistavad pardid ja muidugi juga ise.

9)Paukjärve matkarada

See viie kilomeetri pikkune matkarada asub huvitaval maastikualal. Ümbrus, floora ja olustik muutub tihti, raba vaheldub padriku ja metsaga, märg pinnas vahetub kuivaga ja seentest ja samblast saavad hoopis lilled. Paras jalutuskäik Aegviidu lähistel, soovitan soojalt!

8)Endla järve matkarada

Jõgevamaal asuv Endla järve matkarada on looduslikus mõttes üks kauneimaid paiku. 15 meetri kõrgusest vaatetornist on võimalik näha Pandivere kõrgustikku ja Emumäge. Loodus on seal kirev, kaunis ja sobib iga loodusfotograafi mälukaardile.

7)Käsmu matkarada

See 15 kilomeetri pikkune matkarada kulgeb suuresti mööda merekallast, kuid vaadata ja pildistada on nii mõndagi – rannajoone ilme muutub üsna mitmel korral, kohata võib mitut kuulsat rändrahu. Rada viib mööda ka Käsmu kirikust, kalmistust ja lummavalt kaunist järvest. Ehkki matk on pikk, tasub matkasellil või lõbusal seltskonnal see jalutuskäik ette võtta.

6)Piusa ürgoru matkarajad

Kes meist ei teaks Piusa koopaid? Vanad veskikohad, looklevad kärestikud, liivakoopad ja lummavad paljandid. Piusa ei vaja oma tuntuses ja ilus kuigi pikka tutvustust. Kogu matkarada kulgeb umbes 15 kilomeetri pikkuselt ja on väärt igat astutud sammu!

5)Alatskivi matkarada

Alatskivi lossi ümber looklev, paari kilomeetri pikkune matkarada on heaks sihtkohaks nii fotohuvilisele kui ka niisama jalutajale. Rajale jäävad mitu erinevat ja kaunist silda, paar järve, hirveaed ja muidugi Alatskivi loss ise. Kindel on see, et pildimaterjalist seal puudu ei tule.

4)Pääsküla raba

Mugav asukoht Tallinna piiril – Pääsküla raba ei ole ilmselt võõras ühelegi loodussõbrale. See on ideaalne paik fotoaparaadiga jahtimiseks, omapäi mõtete mõlgutamiseks, koeraga jalutamiseks või sõpradega matkamiseks. Pildistamist leiab sealt heal päeval üsna palju – kevadeti on väga suur võimalus näha kraavikallastel paarituvaid nastikuid, samuti on see raba üllatavalt liblikaterohke. Üle ojade ja kraavide viivad armsad puidust sillad, mis on ideaalseks taustaks portreefotograafile.

3)Valgejärve matkarada

See harjumaal asuv matkarada on väga omanäoline – täpselt nagu nimigi ütleb, võib seal näha valkja värvusega laukaid ja järvesid. Kuigi vesi ise on puhas ja läbipaistev, on allikad sinna kandnud paari sentimeetri paksuse lubjakihi, mis valge sademena järvede ja laugaste põhja katab. Mina oma jalutuskäigul seal elusloodust kuigi palju ei näinud, kuid taimehuvilisele on see sihtkoht soodne – Valgejärvel võib näha valgeid vesiroose, mõõkheina, neiuvaipa, huulheina, vesihernest jne. Ilmselt tuli minul kannatlikkusest puudu, kuna linde ma pildile ei püüdnud. Ometi teatakse rääkida, et tihtilugu võib seal näha sookurgi, laanepüüsid ja tedreparvesid.

2)Viru raba

Senistest rabades jalutamistest on Viru raba jätnud mulle kõige kustumatuma mulje just tänu oma rabajärvede ja laugaste rohkusele. Samuti ei tule seal heal päeval puudu elusloodusest – on kohatud rästikuid, kiile, sisalikke ja muid väikseid elusolendeid. Mugavat puhkepaika pakub üsna raja alguses asuv vaatetorn ja vaatetorni ligidal asuva järve kaldale ehitatud pink. Väikese miinusena võib välja tuua, et kohati on laudteed üsna kitsad ja ebakindlad – suurt fotokotti seljas tassides ei ole kuigi mugav vastutulijatest mööduda.

1) Põhja-Kõrvemaa looduskaitseala

Seni kõige kustumatuma mulje jätnud loodusrada. See on ühe loodusfotograafi unistuste rännak – ühe päeva pikkuse jalutuskäigu ajal nägin ma seal liblikaid, kiile, erinevaid mardikaid ja putukaid, konnasid, sisalikke, veelinde, erineva nime ja näoga taimi, lagedaid künkaid, ilusaid laukaid, järvi ja ojasid. Lagendikul kõrvetav päike vaheldus metsatuka jahedusega, liivad ja kuiv muld asendus muru ja rinnakõrguse kasteheinaga. Kõrbenud sammal asendus sõnajalgadega ja igal sammul oli midagi vaadata ja pildistada. Kui ilm vähegi lubab, siis just Kõrvemaa on minu selle aasta esimese fotorännaku sihtkohaks.