Tekstide, fotode ja muude materjalide kopeerimine on omaniku loata keelatud. Kui soovid mõnda fotot või materjali kasutada, siis palun võta ühendust.

Mida leidub öös?

Kui rääkida öösel pildistamisest, siis kargab enamikele inimestele esmajoones pähe kaameravälk, udused ja hägused fotod ja paras peavalu. Ometi on just öös palju asju, mida päevasel ajal lihtsalt ei näe ja õigete töövõtetega ei ole nende jäädvustamine kuigi keeruline.
Selleks, et pimedates oludes hea foto kätte saada, tuleb näha tavatult palju vaeva. Õige öise fotojahtija varustusse kuuluvad lisaks statiivile kindlasti ka lisaakud, viitpäästik, taskulamp, säriaja kalkulaator ja palju muud. Ehkki see kõik kõlab heidutava ja keerulisena, on öösel pildistades tulemus sedavõrd rohkem rahuldust pakkuv.

Öise fotojahtija kümme käsku:
1) Sina ei tohi mitte oma statiivi koju jätta! On ka erandeid, kuid ilma statiivita pole öösel suurt midagi teha.
2) Sina pead kindlasti lisaakud kaasa võtma. Kuna öösel pildistades ulatuvad säriajad mõnikord lausa minutitesse, siis võib ette kujutada, millise koormuse see kaamera akule tekitab.
3) Sina pead oskama manuaalselt fokusseerida. Üheksal juhul kümnest jääb autofookus pimedates tingimustes väga haledalt hätta. Oleks väga kurb, kui avastad kodus kaadri, millel on laitmatu kompositsioon, huvitav sisu, värviküllane olemus – ja fookusest väljas detailid.
4) Sinul peab olema piiritu kannatus. Nagu öeldud – tihtilugu venivad säriajad minutite pikkuseks. Neid minuteid kaadrite arvuga korrutades juhtub tihtilugu, et ühe kompositsiooni või stseeni pildistamiseks kulub suisa tunde.
5) Tee päevavalguses endale selgeks, kuhu sa lähed! Mitte miski pole hullem, kui suures pildistamisõhinas valest teeotsast sisse keerata, ära eksida või pildistamiseks sobivat kohta otsima hakata.
6) Vali ilmastikule vastavad rõivad! Tundide kaupa lumes seismist nõuab sooje riideid, kindaid ja kuuma joogiga termost. Sumedatel suveöödel tuleks aga arvestada erinevate putukatega, kes paljaid sääri ja käevarsi ampsama kipuvad.
7) Tunne oma tehnikat läbi ja lõhki! Mitte miski ei riku motivatsiooni ja tuhinat kiiremini, kui see, et pead hakkama taskulambi või telefoni valgusvihus kaamera pealt õigeid nuppe otsima.
8) Langeta oma ISO miinimumini. Pika säriajaga pildistades on nii või naa vaja statiivi abi. Sellisel juhul on mõistlik kasutada kõige madalamat ISO väärtust, et saada müravabad, teravad ja selged fotod.
9) Pildista ühte ja sama kompositsiooni mitme erineva säriajaga. Esiteks on sellisel juhul järeltöötluses võimalik saavutada HDR efekti, teiseks ei tasu öösel oma kaamera LCD ekraani usaldada. Pilkases pimeduses tundub pea iga foto piisavalt hästi valgustatud. Hiljem arvutiekraanilt vaadates on foto tihtilugu hoopis alasäris.
10) Ära karda katsetada. Öine õhkkond ja pimedus võib hoopis uue eluvaimu sisse puhuda kompositsioonidele, mis päevavalgel suisa igavad paistavad. Enamikel juhtudel sünnivad suurepärased fotod justnimelt juhusliku katsetamise teel.

Aga miks üldse pildistada öösel? Mida on öös, mida päeval ei näe. Vastuseks on valgus ja kontrast. Pimedal teel sähvivad autotuled. Pimedas pargis helendavad tuled ja valgustid. Tähistaevas, millele annab enneolematut kontrasti ja värvi kuupaiste. Need on asjad, mida päeval tabada ei õnnestu.
Kuigi ööfotograafia ei ole just kergemate killast ja nõuab parajalt ettevalmistusi, siis tasuks igal fotohuvilisel seda vähemalt ühe korra proovida. Tulemus võib teid ennastki jahmatada.
Öiste kohtumisteni, fotohuvilised!