Tekstide, fotode ja muude materjalide kopeerimine on omaniku loata keelatud. Kui soovid mõnda fotot või materjali kasutada, siis palun võta ühendust.

Mis on nutifotograafia?

Praeguses hetkes elavad inimesed võivad olla õnnelikud ja rahul. Elame ju ometi tehnikaajastul ja võiks öelda, et praegusel hetkel teevad kõik elektroonilised seadmed tohutuid tiigrihüppeid. 20 aastat tagasi oleks naerdud väite peale, et telefoniga on võimalik pilti teha. 15 aastat tagasi oleks naerdud väite peale, et telefoniga on võimalik mingilgi määral kvaliteetset pilti teha. Iga aasta, iga uue mudeli, iga uue väljalaskega muutuvad nutitelefonid aina võimsamaks ja uuenduslikumaks. Tänapäeval pole eriline haruldus, et nutitelefonide lahutusvõime on mitukümmend megapikslit, kaameral on mitu erinevat läätse, alustades lainurgast ja macrost, lõpetades telefotoga. Ka minu enda kõneaparaadiks on telefon, mille tagaküljel istub üsna võimas, 105-megapiksliga kaamera, samuti suudab ta salvestada raw-faile, annab täieliku kontrolli F-ava, säriaja, valge tasakaalu ja muu säärase üle.

Nüüd siis küsimus – kas nutitelefonid saadavad peegelkaamerad õige pea pensionile?

Kindlasti mitte.

Nagu öeldud, nutitelefonide kaamerad muutuvad iga hetkega aina paremaks, kuid professionaalse peegelkaamera tasemele nad ei küündi ja ilmselt ei hakka ka kunagi küündima. Põhjuseid selleks on üsna mitu ja nad kõik on väga lihtsad – esiteks, kogu vajaminev tehnika lihtsalt ei mahu telefoni sisse. Kui panna kõrvuti peegelkaamera ja nutitelefoni pildisensorid, siis näeksid nad kõrvuti välja nagu elevant ja sääsk. Tänapäeva nutitelefonide arenduses on arvel iga ruutmillimeeter – hiiglaslikke pildisensoreid ei hakata mitte kunagi nutitelefonidesse panema. See annab aga peegelkaameratele kolossaalse eelise pildikvaliteedis.

Teiseks, nutitelefon lihtsalt ei ole selleks mõeldud. Nutitelefon on seade, mis suudab teha tuhandet asja ja maksab paarisajast kuni tuhande euroni. Samal ajal, peegelkaamera on mõeldud tegema ainult ühte asja ja tema hinnad üldjuhul alles algavad tuhandest eurost. Fotokaamera puhul on iga elektroonikakomponent, iga lisa ja iga omadus viimistletud perfektsuseni, pidades silmas ainult ja ainult pildikvaliteeti. Telefoni kaameraga sellele vastu ei saa.

Teisalt ei tasu nutitelefone kaugeltki maha kanda. Ehkki edasijõudnu tasemel pilte ei pruugi iga telefoniga saada, ei loe pildi puhul ainult kvaliteet, pikslid, fotomüra ja tehnika. Üks nutitelefoniga tehtud pilt võib üles kaaluda sada ülikvaliteetset pilti peegelkaamerast. Lisaks sellele on nutitelefon sinuga üheksal juhul kümnest kaasas. Seda ei saa oma fotoaparaadi kohta öelda ka kõige pühendunumad fotograafid. Ma olen seda mantrat korrutanud aegade algusest peale – kõige parema pildi teeb see fotoseade, mis sul ka kaasas on.

Nutitelefonide arengul tasub igal juhul kätt pulsil hoida, sest võimsaid uuendusi tuleb iga mudeliga aina juurde ja tegelikult elame me ajastus, kus nutitelefonidega tehtud fotod figureerivad ajakirjades, meedias ja isegi ajakirjade kaantel.

Kas oma kaamera tasub võimsa telefoni vastu välja vahetada? Ei.
Kas telefon tuleks läheduses hoida ja temast välja pigistada viimnegi potentsiaal, et saavutada üllatavalt võimsaid pilte? Kindla peale.